30
Gru
2015
0

IKIMASA – najważniejsze projekty zrealizowane w 2015 r. i czego mnie one nauczyły

Za mną pierwszy rok działania IKIMASY, choć oficjalnie działalność mam dopiero od września. Ja jednak liczę początki od zakończenia Latającej Szkoły dla Kobiet. Jakby nie patrzeć wychodzi rok, a wszystkie opisane tu działania - projekty uważam za kroki milowe w rozwoju IKIMASY.

styczeń

- wystąpiłam na Zlocie Latającej Szkoły dla Kobiet i pokazałam światu mój pomysł na projekt IKIMASA - nauczyłam się, że wystąpienia publiczne Cię nie zabiją

- pomogłam Kasi Bruździe Lecyk z Iluminatorni moderować Krąg de Lux - przekonałam się, że mogę sama poprowadzić grupę, choć wcześniej takiej myśli nie dopuszczałam

- samodzielnie zbudowałam własną stronę www - nauczyłam się, że jeśli zechcę, to mogę być komputerowym geek'iem, jedną z Girls Who Word Press i że większość narzędzi ułatwiających życie ludziom działającym on-line jest prosta w obsłudze - dla kobiet też!

luty

- poprowadziłam pierwsze warsztaty podczas Trampki - Spotkania Podróżujących Kobiet, które organizuje Anita Demianowicz - przekonałam się, że mogę prowadzić własne autorskie warsztaty

marzec

- zorganizowałam pierwsze warsztaty wyjazdowe Równonoc Wiosenna w Gorcach - nauczyłam się, że jak się chce to można zebrać grupę 15 entuzjastycznych dziewczyn i zabrać je gdzieś, choć niekoniecznie da się na tym dobrze zarobić, ale zabrać warto!

kwiecień

- ukończyłam projekt Go Creative Biznes na Start, o którym marzyłam od kilku lat - przekonałam, że choć pomysłów na biznes ludzie mają wiele, to prawdziwą sztuką jest zacząć je realizować i wytrwać - nawet główny laureat konkursu, który wygrał 15 000 jest już na etacie

maj

- wynajęłam przestrzeń na CoWork IKIMASA - przekonałam się, że urządzanie miejsca i szukanie osób do współpracy czasem trwa

lipiec

- zaczęłam wysyłać newsletter Listy pisane z hamaka (możesz się zapisać) - przekonałam się, że taki kontakt daje mi dużo radości i satysfakcji. Nauczyłam się też, że wakacje są miesiącem martwym warsztatowo i trzeba je w 2016 lepiej zaplanować

 sierpień

- współorganizowałam z Anja Siri Karta - Sutra Serca cudowne letnie odosobnienie w Bieszczadach - przekonałam się, że tydzień rozłąki z moim dziećmi to bardzo długo i już tak nie chcę. Po tym wyjeździe przekształciłam swój model biznesowy - wyjazdy będę organizować, ale główny cel mojej działalności to pomagać kobietom zostać cyfrową nomadką, aby mogły pracować on-line z laptopa z dowolnego miejsca i swobodnie podróżować (z dziećmi)

wrzesień

- pozyskałam dotację na działalność - odkryłam, że warto być nieugiętą i walczyć do końca, bo determinacja budzi szacunek i w końcu dopnie się swego - w listopadzie dotację z sukcesem rozliczyłam.

- zostałam zaproszona jako prelegentka do udziału w konferencji Frontwoman - przekonałam się, że to co robię uznano za wartościowe, bo występowałam w gronie samych sław, którzy naprawdę wiele osiągnęli

październik

- zostałam zaproszona do poprowadzenia warsztatów na Festiwalu Progressteron - okazało się, że inni wyceniają moje warsztaty wyżej niż ja sama! 

listopad

- zaczęłam udzielać pierwszych indywidualnych konsultacji - przekonałam się, że ludzie sami przyjdą, jeśli uznają że właśnie z Tobą chcą współpracować - wciąż nie mam opisanej oferty konsultacji na stronie - czas zrobić z tym porządek!

grudzień

- rozpoczęłam współpracę z agencją organizującą luksusowe wyjazdy, opracowuję oferty na wyjazdy warte kilkanaście tys. zł, wysyłam newslettery - przekonałam się, jednak że trzeba twardo negocjować i walczyć o niezależność, bo każdemu zależy, żeby jak najlepiej działo się w jego firmie, a o swoje interesy musisz zadbać TY SAMA. 

- uznałam, że pracy jest już tak dużo, że potrzebuję pomocy i zorganizowałam konkurs na praktykantkę - wybrałam dwie cudowne dziewczyny, z którymi już zaczęłam współpracę - okazuje się, że jeśli robisz coś wartościowego ludzie przyjdą Ci pomóc za samą możliwość nauki.

Bardzo udanym projektem, który współprowadzę jest mój ZESPÓŁ MASTERMIND - CYFROWE POMADKI. Każdy powinien taki mieć.

Dodam na koniec, że wszystkie opisane tu rzeczy robiłam po raz pierwszy w życiu. Uczę się doświadczając. To był cudowny rok. A w 2016 szykują się zmiany, których nie mogę się już doczekać!

 • Mysza

  Hej Kamilko,

  do Twojej listy dopisuję:
  MAJ – fantastyczny wyjazd dla MAM i CÓREK 🙂

  Wszystkiego dobrego na Nowy Rok – jeszcze więcej wspaniałych inicjatyw i projektów

  • Racja! Zorganizowałam więcej wyjazdów, koncentrowałam się na projektach, które robiłam po raz pierwszy. A jednak ten wyjazd był wyjątkowy! 🙂 Dziękuję i również życzę wszystkiego na Nowy Rok!

  • Edyta

   Przyłączam się 🙂 Wyjazd czerwcowy dla Mam z córkami wspominam z radością 🙂

 • Brawa!!! Czuje się maleńką cząstka tego Twojego świata Kamila 🙂

  • Jesteś Kasiu, jesteś. Te pierwsze momenty są najbardziej przełomowe. Gdybym wtedy nie moderowała Twojego Kręgu, może nigdy by mi nie przyszło do głowy, że mogę prowadzić warsztaty. A spotkania bezpośrednie z wyjątkowymi kobietami, przechodzenia przez cały proces warsztatowy to coś co naprawdę kocham! Dziękuję Ci kochana!

 • Gratuluję, Kamila 🙂 Jesteś moją inspiracją!

 • Kas

  Świetna lista:-) Bardzo podoba mi się taka forma podsumowania. Zainspiruję się i na nowy, 2016 rok będę patrzyła również pod kątem miesięcznym. Na razie patrzę pod kątem zrealizowanych celów i wskaźników, które je mierzą, tak projektowo. A może warto też przypomnieć sobie wszystkie fajne wyzwania 🙂 pozdrawiam ciepło, Kas Zie

  • Kasiu, idąc tym tropem rozpoczynam styczeń od wyzwań na każdy miesiąc. Tematyka dotyczyć będzie biznesu on-line. To też da możliwość aby w każdym miesiącu skupić się na jednym konkretnym aspekcie rozwoju naszego biznesu. A ja mam jasność, jakie posty powinny się pojawiać w kolejnych tygodniach. Łatwo też zrobić miesięczne podsumowanie.